Dota 2 MMR rütbeleri: tablo
Dota 2’de madalya, MMR’a göre belirleniyor. Ancak Valve her rütbenin kaç MMR’da başladığını açıklamıyor. Aşağıdaki eşikler oyuncu kaynaklarındaki profillerden derlendi; farklı kaynaklarda değerler birbiriyle örtüşüyor. Bunlar kesin oyun kuralları değil, yol gösterici değerler. Valve yalnızca Ölümsüz rütbesinin eşiklerini resmen açıklıyor.
| Rütbe | MMR | Bir yıldız |
|---|---|---|
| Haberci | 0–769 | 154 MMR |
| Muhafız | 770–1.539 | 154 MMR |
| Haçlı | 1.540–2.309 | 154 MMR |
| Arkon | 2.310–3.079 | 154 MMR |
| Efsane | 3.080–3.849 | 154 MMR |
| Kadim | 3.850–4.619 | 154 MMR |
| İlahi | 4.620–5.619 | 200 MMR |
| Ölümsüz | 5.620 ve üzeri | Liderlik tablosundaki sıralama |
Haberci’den Kadim’e kadar her madalya 770 MMR’ı kapsar; her yıldız için 154 MMR gerekir. Arkon 1, 2.310 MMR’da başlar; Arkon 3 ise 2.618 MMR’da (2.310 + 2 × 154). İlahi rütbesinde bir yıldız 200 MMR’dır. MMR’ınızı profilinizde görebilirsiniz. 7.41e yamasından sonra tüm oyuncuların MMR’ı 1 ile 9.500 arasında. Immortal Draft moduna girmek için en az 8.500 MMR gerekir.
Dota 2 rankları sırasıyla
Dota 2 rankları Haberci'den Ölümsüz'e kadar uzanır ve toplam sekiz madalya vardır. Ölümsüz dışındaki her rankta beş yıldız bulunur. Sıralamadaki yerinizi belirlemek için hem madalya adına hem de yıldız sayısına bakın.
Dereceli eşleştirme, normal maçlarda belirli sayıda saat oynadıktan sonra açılır. Ayrıca Steam hesabınıza bağlı bir telefon numarası gerekir. Bir telefon numarasıyla yalnızca 1 hesapta dereceli oynanabilir. Dereceniz kalibre edilene kadar madalya görünmez. Oyun, derecenize duyduğu güven yeterli seviyeye ulaşınca madalyanızı gösterir. Güven her oynadığınız maçta artar, uzun süre oynamazsanız düşer.
Madalyanız, yalnızca sizin görebildiğiniz gizli MMR'ınıza göre belirlenir. Role göre eşleştirmede oyun, çekirdek (Core) ve destek (Support) için ayrı MMR tutar. Profilinizde Core MMR ve Support MMR değerleri görünür.
- Haberci
- Muhafız
- Haçlı
- Arkon
- Efsane
- Kadim
- İlahi
- Ölümsüz

Yıldızlı madalyalarda sıralama birinci yıldızdan beşinci yıldıza doğrudur. Haberci 1 en düşük kademe, İlahi 5 ise yıldızlı ranklar arasındaki en yüksek kademedir. Daha üstte yıldızlara ayrılmayan Ölümsüz rankı bulunur.
Ölümsüz (Immortal) madalyasında yıldızların yerini liderlik tablosundaki sıranız alır. Valve, 30 Temmuz 2026'da çıkan 7.41e yamasında tüm Ölümsüz oyuncuların MMR'ını yeniden hesapladı. MMR artık 1 ile 9.500 arasında değişiyor, liderlik tablosundaki sıralamalar ise aynı kaldı. Immortal Draft için gereken eşik hâlâ 8.500 MMR.
- Madalyalar
- 8; Haberci'den Ölümsüz'e
- Yıldızlar
- Ölümsüz hariç her rankta 5
- Yıldız başına MMR
- Yaklaşık 154, İlahi’de 200
- En yaygın madalya
- Arkon, %19,7
- Ortalama oyuncu
- Arkon 2
- Ölümsüz oyuncular
- Örneklemin %4,0’ı
Dota 2 rank tablosu: Her madalyada kaç oyuncu var?
Dota 2'de her rankta kaç oyuncu olduğunu görmek için iki sütunu karşılaştırın. “Oyuncu oranı”, ilgili madalyadaki tüm yıldızlar dâhil olmak üzere örneklemin ne kadarının bu madalyaya sahip olduğunu gösterir. “Bu rankın altında” ise aynı rank içindeki oyuncuları saymadan, daha düşük madalyalardaki oyuncuların oranını verir.
| Rank | Oyuncu oranı | Bu rankın altında |
|---|---|---|
| Haberci | 8,6% | 0% |
| Muhafız | 15,6% | 8,6% |
| Haçlı | 19,1% | 24,2% |
| Arkon | 19,7% | 43,3% |
| Efsane | 16,6% | 63,0% |
| Kadim | 10,4% | 79,6% |
| İlahi | 6,0% | 90,0% |
| Ölümsüz | 4,0% | 96,0% |
Kaynak: OpenDota, 2 Ekim 2026. Örneklemde, rankı servis tarafından bilinen 8,6 milyon hesap bulunuyor. OpenDota tüm Dota 2 oyuncularını göremediğinden bu veriler Valve'ın resmî istatistikleri değil, büyük bir örnekleme dayalı tahmindir.
Rankınızı diğer oyuncularla nasıl karşılaştırabilirsiniz?
İlk sütunda madalyanızı bulun. İkinci sütun, bu madalyanın ne kadar yaygın olduğunu; üçüncü sütun ise örneklemdeki oyuncuların ne kadarının daha düşük madalyalarda olduğunu gösterir. Örneğin Efsane rankındaki oyuncuların oranı 16,6%, bu rankın altındakilerin oranıysa 63,0%.
Bu tablo, yıldızları ayrı ayrı değil, tam rankları karşılaştırır. 63,0% değeri, Efsane madalyasının altındaki ranklardaki oyuncuları kapsar; Efsane içindeki daha düşük yıldızlara sahip oyuncuları kapsamaz. Madalya içindeki kademeleri karşılaştırmak için yıldızlara göre dağılıma bakın.
Dota 2'de ortalama oyuncunun rankı
OpenDota dağılımına göre ortalama oyuncu için referans rank Arkon 2. Oyuncuların 47,4%'ü Arkon 2'nin altında; 51,4%'ü ise Arkon 2 ve altında yer alıyor. Yani örneklemin ortası bu kademeye denk geliyor. En yaygın madalya da Arkon, ancak rank sıklığı ile medyan farklı sorulara yanıt verir.
En yaygın madalyalar
En yaygın ranklar Arkon (oyuncuların 19,7%'si) ve Haçlı (19,1%). Bu oranlar her madalyanın beş yıldızını da kapsar.
İlk 10% ve 20%'lik dilimlerde hangi ranklar var?
İlahi ve Ölümsüz rankları birlikte örneklemdeki oyuncuların ilk 10%'luk dilimini oluşturuyor. Kadim ve üzerindeki tüm ranklar ise ilk 20,4%'lük dilimde yer alıyor.
- Madalya
- Örneğin Haçlı veya Efsane gibi bir rankın adı. Ölümsüz dışındaki tüm madalyalar beş yıldıza ayrılır.
- Medyan
- Dağılımın ortası: örneklemdeki oyuncuların orta noktasına denk gelen kademe. Burada bu kademe Arkon 2.
- OpenDota örneklemi
- Servisin rankını bildiği, maçlarını ve profilini görebildiği hesaplar. Bunlar Dota 2'deki tüm oyuncular değildir.
Oyuncular yıldızlara göre nasıl dağılıyor?
Oyuncular beş yıldıza eşit dağılmıyor. Arkon'a kadar, bir rankın daha yüksek yıldızlarında daha düşük yıldızlarına kıyasla daha fazla oyuncu bulunuyor. Arkon'dan itibaren tablo tersine dönüyor: beşinci yıldıza doğru oyuncu oranı azalıyor.
| Rank | 1 yıldız | 2 yıldız | 3 yıldız | 4 yıldız | 5 yıldız |
|---|---|---|---|---|---|
| Haberci | 0,11% | 1,80% | 1,91% | 2,27% | 2,52% |
| Muhafız | 2,79% | 2,98% | 3,16% | 3,30% | 3,42% |
| Haçlı | 3,65% | 3,76% | 3,83% | 3,91% | 3,91% |
| Arkon | 4,10% | 4,02% | 3,97% | 3,86% | 3,74% |
| Efsane | 3,84% | 3,57% | 3,31% | 3,07% | 2,81% |
| Kadim | 2,76% | 2,38% | 2,05% | 1,75% | 1,51% |
| İlahi | 1,68% | 1,39% | 1,12% | 0,92% | 0,88% |
Her hücre, yalnızca ilgili madalyaya sahip oyuncuların değil, rankı bilinen tüm oyuncuların oranını gösterir. Kaynak: OpenDota, 2 Ekim 2026. Ölümsüz, yıldız tablosunda yer almıyor; bu rankta yıldız yok ve ayrıntılı dağılımdaki payı 3,97%.
Haberci ve Muhafız ranklarında oran, birinci yıldızdan beşinciye doğru artar. Haçlı rankında da artış görülür; ancak dördüncü ve beşinci yıldızlarda gösterilen değer aynıdır: 3,91%. Arkon, Efsane, Kadim ve İlahi ranklarında ise oran kademeli olarak düşer.
Rank ve kahraman seçimi
Meta, ranklara göre değişir. Bu nedenle bir rank grubuna yönelik kahraman seçimi önerileri başka bir gruba doğrudan uygulanamaz. Rank gruplarına göre kahraman tablolarını — haftalık kazanma oranı ve popülerlik verileriyle birlikte — “Dota 2'nin En Güçlü Kahramanları” ve “Yeni Başlayanlar İçin Dota 2 Kahramanları” rehberlerinde bulabilirsiniz. Tabloyu kendi rankınıza göre filtreleyin.
Sık sorulan sorular
Dota 2'de sırasıyla hangi ranklar var?
Artan sırayla: Haberci, Muhafız, Haçlı, Arkon, Efsane, Kadim, İlahi, Ölümsüz. Haberci'den İlahi'ye kadar her rankta beş yıldız vardır; Ölümsüz'de yıldız bulunmaz.
Dota 2’de her rütbe için kaç MMR gerekiyor?
Valve eşikleri açıklamıyor. Oyuncu kaynaklarına göre Haberci 769 MMR’a kadar, Muhafız 770’ten, Haçlı 1.540’tan, Arkon 2.310’dan, Efsane 3.080’den, Kadim 3.850’den, İlahi 4.620’den ve Ölümsüz yaklaşık 5.620 MMR’dan başlıyor. Her yıldız yaklaşık 154 MMR; İlahi rütbesinde ise 200 MMR.
Dota 2'de en yaygın rank hangisi?
En yaygın rank Arkon: örneklemdeki oyuncuların 19,7%'si bu rankta. Onu 19,1% ile Haçlı izliyor. Her iki değer de ilgili madalyanın beş yıldızını kapsıyor.
Ölümsüz rankında oyuncuların yüzde kaçı var?
Genel dağılımda Ölümsüz oyuncuların oranı 4,0%. İki ondalık basamakla verilen ayrıntılı dağılımda bu oran 3,97%; burada OpenDota'nın rankını bildiği hesaplar söz konusu.
Dota 2'de ortalama oyuncunun rankı nedir?
OpenDota dağılımına göre ortalama oyuncu Arkon 2 rankında: oyuncuların 47,4%'ü bu kademenin altında, 51,4%'ü ise Arkon 2 ve altında.
















