Farklı modların rütbeleri nasıl ayrılıyor?
CS2’de iki ana rütbe sistemi var: Premier’in sayısal puanı ve Rekabetçi modun rütbeleri. İkisi de oyuncunun farklı modlardaki konumunu gösteriyor. Başkalarıyla karşılaştırma yapmadan önce neye baktığınızı belirleyin: CS Rating puanına mı, yoksa belirli bir haritadaki rütbeye mi?
- Premier: Tüm mod için tek bir CS Rating bulunur. Maçın haritasını takımlar seçer. İlk takım bir harita, ikinci takım iki harita, ilk takım da bir harita daha seçer; ardından oyun bu dört haritadan birini rastgele belirler. Bu sistem 22 Eylül 2026'dan beri geçerli. Daha önce haritalar teke düşene kadar eleniyordu. Bölgesel ve dünya liderlik tabloları bulunur; mod sezonlar hâlinde oynanır.
- Rekabetçi mod: her haritanın rütbesi ayrıdır. Örneğin bir oyuncu Mirage’da Gümüş, Nuke’ta ise Usta Muhafız olabilir.
- Yoldaş: kendine ait rütbeleri olan 2’ye 2 modu. Yoldaş rütbelerini Premier puanından ve Rekabetçi mod rütbelerinden ayrı değerlendirmek gerekir.
Premier’deki renkleri belirli Rekabetçi rütbeleriyle eş tutmayın. Bunlar farklı sistemler: sayısal puan tüm mod için geçerliyken rütbe haritaya özeldir.
CS2 Premier puanları: renkler ve oyuncu dağılımı
CS Rating’in rengi, puan aralığını gösteriyor. Aşağıda Leetify’ın Ağustos 2026 verilerine göre renk aralıklarını ve oyuncu dağılımını görebilirsiniz. Örneklem, servise yansıyan maçları olan tüm bölgelerdeki 2.807.357 oyuncuyu kapsıyor; CS2’deki tüm oyuncuları değil.

| Puan rengi | CS Rating | Örneklemdeki pay |
|---|---|---|
| Gri | 4.999’a kadar | %19,42 |
| Açık mavi | 5.000–9.999 | %22,76 |
| Mavi | 10.000–14.999 | %26,52 |
| Mor | 15.000–19.999 | %20,33 |
| Pembe | 20.000–24.999 | %9,07 |
| Kırmızı | 25.000–29.999 | %1,84 |
| Altın | 30.000 ve üzeri | %0,05 |
En sık görülen puan aralığı hangisi?
En kalabalık renk grubu mavi: 10.000–14.999 puan aralığı. Ancak en sık görülen dar aralık farklı: örneklemdeki oyuncuların %6,11’i 3.000–3.999 puana sahip. Sırada %6,10’la 14.000–14.999, ardından %5,87’yle 9.000–9.999 aralıkları geliyor.
Burada bir çelişki yok: renk geniş bir aralığı, tekil kademe ise daha dar bir aralığı kapsıyor. Bu yüzden en kalabalık renk grubu ile en sık görülen tekil aralık farklı soruların yanıtı.
Dağılımın ortası ve ilk %10
Örneklemdeki oyuncuların yarısının puanı 12.000’in altında; dağılımın ortası 11.000–11.999 aralığında. Bu aralık, kendi sonucunuzu örneklemdeki diğer oyuncularla karşılaştırmak için iyi bir referans olabilir; iyi ya da kötü oyunun sınırı değildir.
Oyuncuların %10,96’sı 20.000 veya üzeri puana sahip. Bu, ilk %10’a yakın bir referans; ancak oran tam olarak %10 değil. 25.000 ve üzeri puan alanların oranı %1,89, 30.000 ve üzeri alanlarınki ise %0,05. Bize göre konumunuzu değerlendirirken yalnızca renge bakmak yerine bu eşiklere göz atmak daha faydalı; böylece bu sonucun ne kadar sık görüldüğünü anlarsınız.
CS2 rütbeleri sırasıyla: 18 kademenin tamamı
Rekabetçi modda Gümüş I’den Dünya Eliti’ne kadar 18 rütbe var. Aşağıda en düşükten en yükseğe doğru, İngilizce adlarını parantez içinde sıraladık. Yüzdeler, tüm bölgeleri ve haritaları kapsayan Leetify’ın Ağustos 2026 dağılımından alındı.

| Rütbe | Örneklemdeki pay |
|---|---|
| Gümüş I(Silver I) | %17,01 |
| Gümüş II(Silver II) | %11,93 |
| Gümüş III(Silver III) | %7,23 |
| Gümüş IV(Silver IV) | %7,37 |
| Seçkin Gümüş(Silver Elite) | %7,33 |
| Seçkin Gümüş Ustası(Silver Elite Master) | %7,27 |
| Altın Nova I(Gold Nova I) | %7,17 |
| Altın Nova II(Gold Nova II) | %6,73 |
| Altın Nova III(Gold Nova III) | %6,17 |
| Altın Nova Ustası(Gold Nova Master) | %5,38 |
| Usta Muhafız I(Master Guardian I) | %4,48 |
| Usta Muhafız II(Master Guardian II) | %3,57 |
| Seçkin Usta Muhafız(Master Guardian Elite) | %2,70 |
| Güzide Usta Muhafız(Distinguished Master Guardian) | %1,96 |
| Efsanevi Kartal(Legendary Eagle) | %1,36 |
| Efsanevi Kartal Ustası(Legendary Eagle Master) | %1,47 |
| Yüce Usta Birinci Sınıf(Supreme Master First Class) | %0,51 |
| Küresel Elit(Global Elite) | %0,35 |
Genel tabloda 4.086.077 oyuncu var ve her oyuncu bir kez sayılıyor; ancak oyuncuların farklı haritalardaki rütbeleri değişebiliyor. Leetify, genel tabloya hangi rütbenin dahil edildiğini açıklamıyor. Harita bazında en çok oyuncu Dust2’de rütbe sahibi: 2.160.075. Ardından 1.883.042 oyuncuyla Mirage ve 827.121 oyuncuyla Inferno geliyor.
CS2’de oyuncuların çoğu hangi rütbede?
En sık görülen tekil rütbe Gümüş I: örneklemin %17,01’i bu rütbede. Ancak çoğunluk yalnızca bu rütbeden değil, Gümüş grubunun tamamından oluşuyor. Gümüş’ün 6 rütbesinin toplam payı %58,14.
- Gümüş’ün 6 rütbesi: %58,14.
- Altın Nova’nın 4 rütbesi: %25,45.
- Usta Muhafız’ın 4 rütbesi: %12,71.
- Efsanevi Kartal ve üstü: %3,69.
Dağılımın üst kesimine daha yakın bir referans arıyorsanız, Usta Muhafız II ve üstü örneklemin %11,92’sini oluşturuyor. Kendi rütbenizi bu oranla karşılaştırırken en sık oynadığınız haritayı baz alın.
Rekabetçi modda Gümüş rütbesinin bu kadar yaygın olmasının nedeni ne?
Leetify bunun nedenini açıklamıyor; tek bir tablodan da nedenini çıkarmak mümkün değil. Ancak verilerde göze çarpan bir fark var: Premier’de en düşük renk olan gri, yani 4.999 ve altı, oyuncuların %19,42’sini kapsıyor. Rekabetçi modda ise Gümüş’ün 6 rütbesinin toplam payı %58,14. Modların ölçekleri farklı: Premier puanı mod genelinde geçerli, Rekabetçi rütbesi ise her haritada ayrı. Bu yüzden oranları doğrudan karşılaştırmak mümkün değil.
Örneklemin de bir sınırı var: veriler tüm CS2 oyuncularını değil, maçları Leetify’a yansıyan oyuncuları kapsıyor. Bu nedenle daha doğru ifade şu: Leetify oyuncularının yarısından fazlası Gümüş rütbesinde.
Rütbe atlamak için ilk adım ne olmalı?
İlk adım, hangi sonucu iyileştirmek istediğinizi seçmek. Premier'i açmak için Prime sahibi olmanız ve Counter-Strike profil rütbenizin en az 10. seviye olması gerekir. Ardından bu modda 10 galibiyet almanızla CS Rating'iniz belirlenir. Rekabetçi modda ise hedef, belirli bir haritadaki rütbedir. Bunlar farklı hedefler; ayrı ayrı takip etmek gerekir.
- Premier puanınız henüz yoksa önce 10 galibiyet alın. Bu, puanın açılması için gereken koşuldur; belirli bir CS Rating alacağınız anlamına gelmez.
- Premier’de birden fazla haritaya hazır olun: 22 Eylül 2026’dan itibaren takımlar havuzdan ikişer harita seçecek, oyun da bu dört haritadan birini rastgele belirleyecek. İyi olduğunuz bir haritayı seçmek, o haritada oynama şansınızı artırır ama garanti etmez. Bize göre hazırlığı tek bir haritayla sınırlamamak daha mantıklı; maçın haritası iki takımın seçimlerine ve şansa bağlı.
- Rekabetçi modda rütbenizi yükseltmek istediğiniz haritayı seçin ve sonucunuzu o haritaya göre değerlendirin. Başka bir haritadaki daha yüksek rütbe bunun yerini tutmaz.
Verilen dağılıma bakarak rütbe atlamak için gereken maç sayısı ya da ulaşacağınız sonuç hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değil.
Sonuçları karşılaştırırken hangi modda oynadığınızı, Rekabetçi moddaysanız hangi haritayı seçtiğinizi de not edin. Böylece Premier’in genel puanını harita bazında hesaplanan rütbelerle karıştırmazsınız.
Sık sorulan sorular
CS2’de hangi rütbeler var?
Premier’de gri renkten altın rengine uzanan 7 renkli CS Rating sistemi kullanılıyor. Rekabetçi modda ise Gümüş I’den Dünya Eliti’ne uzanan 18 rütbe var ve her haritada ayrı hesaplanıyor. Yoldaş modunun da kendine ait rütbeleri bulunuyor.
CS2 oyuncularının çoğu hangi rütbede?
Leetify’ın Ağustos 2026 verilerinde en sık görülen tekil rütbe Gümüş I; oyuncuların %17,01’i bu rütbede. Gümüş’ün 6 rütbesi bir arada %58,14’lük paya sahip. Bu veriler tüm CS2 oyuncularını değil, Leetify örneklemindeki oyuncuları kapsıyor.
Premier’de hangi puan iyi sayılır?
İyi bir puan için herkese uyan tek bir eşik yok; değerlendirme, neyle karşılaştırma yaptığınıza bağlı. Leetify örneklemindeki oyuncuların yarısının puanı 12.000’in altında, %10,96’sınınki ise 20.000 veya daha yüksek. Bize göre ilk değer dağılımın ortasıyla, ikincisi üst kesimiyle karşılaştırma yapmak için kullanışlı birer referans.
Premier puanı almak için kaç galibiyet gerekir?
Premier'de CS Rating, bu modda 10 galibiyet aldıktan sonra görünür. Bu, ilk CS Rating'i almak için gereken koşuldur; belirli bir puanı garanti etmez. Rekabetçi modda harita başına rütbe, o haritada birkaç galibiyet aldıktan sonra görünür. Valve'ın Haziran 2024 tarihli notlarına göre bu sayı 2'ydi. Ocak 2026'da harita rütbeleri sıfırlandı ve gerekli galibiyet sayısına ulaşılınca yeniden gösterilmeye başladı. Valve bu sayıyı açıklamadı. 10 galibiyet şartı yalnızca Premier'deki CS Rating için geçerlidir.
















