Rankurile Dota 2 după MMR: tabel
Medalia din Dota 2 depinde de MMR, dar Valve nu publică pragurile de la care începe fiecare rank. Mai jos găsești pragurile din ghidurile comunității, compilate din profiluri și consecvente între surse. Sunt orientative, nu reguli oficiale ale jocului. Valve publică oficial doar valorile pentru Immortal.
| Rank | MMR | O stea |
|---|---|---|
| Herald | 0–769 | 154 MMR |
| Guardian | 770–1.539 | 154 MMR |
| Crusader | 1.540–2.309 | 154 MMR |
| Archon | 2.310–3.079 | 154 MMR |
| Legend | 3.080–3.849 | 154 MMR |
| Ancient | 3.850–4.619 | 154 MMR |
| Divine | 4.620–5.619 | 200 MMR |
| Immortal | de la 5.620 | poziția în clasament |
Fiecare medalie de la Herald la Ancient acoperă 770 MMR, câte 154 pentru fiecare stea: Archon 1 începe de la 2.310 MMR, iar Archon 3 de la 2.618 (2.310 + 2 × 154). La Divine, o stea valorează 200 MMR. Îți poți vedea MMR-ul în profil. După patch-ul 7.41e, ratingul tuturor jucătorilor se încadrează între 1 și 9.500, iar pentru modul Immortal Draft ai nevoie de cel puțin 8.500 MMR.
Rangurile din Dota 2, în ordine
Rangurile din Dota 2 merg de la Herald la Immortal: sunt opt medalii în total. Fiecare rang, cu excepția lui Immortal, are cinci stele. Ca să-ți identifici locul în această ierarhie, ține cont atât de numele medaliei, cât și de numărul de stele.
Meciurile ranked se deblochează după ce joci un anumit număr de ore în meciuri normale și necesită un număr de telefon asociat contului Steam. Un număr poate activa ranked-ul pentru un singur cont. Până se încheie calibrarea, nu ai medalie. Aceasta apare când încrederea sistemului în ratingul tău ajunge la pragul necesar. Încrederea crește cu fiecare meci jucat și scade dacă nu joci o perioadă îndelungată.
Medalia se bazează pe ratingul MMR ascuns, pe care îl poți vedea doar tu. În matchmaking-ul ranked pe roluri, jocul ține ratinguri separate pentru Core și Support. În profil apar Core MMR și Support MMR.
- Herald
- Guardian
- Crusader
- Archon
- Legend
- Ancient
- Divine
- Immortal
În cadrul rangurilor cu stele, ordinea merge de la prima stea la a cincea. Herald 1 este treapta cea mai de jos, iar Divine 5 este cea mai înaltă dintre rangurile cu stele. Deasupra se află Immortal, care nu are diviziuni pe stele.
În locul stelelor, medalia pentru Nemuritor (Immortal) afișează poziția din clasamentul jucătorilor. Pe 30 iulie 2026, odată cu patch-ul 7.41e, Valve a recalculat ratingul tuturor jucătorilor Nemuritor: acum se încadrează între 1 și 9.500 MMR, iar pozițiile din clasament au rămas aceleași. Pragul pentru Immortal Draft este în continuare de 8.500 MMR.
- Medalii
- 8, de la Herald la Immortal
- Stele
- Câte 5 pentru fiecare rang, cu excepția lui Immortal
- MMR pentru o stea
- Aproximativ 154, iar la Divine, 200
- Cea mai frecventă medalie
- Archon, 19,7%
- Jucătorul mediu
- Archon 2
- Jucători Immortal
- 4,0% din eșantion
Tabelul rangurilor din Dota 2: câți jucători are fiecare medalie
Ca să afli câți jucători are fiecare rang din Dota 2, compară cele două coloane. „Proporția jucătorilor” arată ce parte din eșantion are medalia respectivă, cu toate stelele incluse. „Sub acest rang” indică proporția jucătorilor cu medalii inferioare, fără a-i include pe cei cu stele mai mici din același rang.
| Rang | Proporția jucătorilor | Sub acest rang |
|---|---|---|
| Herald | 8,6% | 0% |
| Guardian | 15,6% | 8,6% |
| Crusader | 19,1% | 24,2% |
| Archon | 19,7% | 43,3% |
| Legend | 16,6% | 63,0% |
| Ancient | 10,4% | 79,6% |
| Divine | 6,0% | 90,0% |
| Immortal | 4,0% | 96,0% |
Sursa: OpenDota, 2 octombrie 2026. Eșantionul include 8,6 milioane de conturi al căror rang este cunoscut de serviciu. OpenDota nu include toți jucătorii de Dota 2, așa că datele sunt o estimare bazată pe un eșantion mare, nu statistici oficiale Valve.
Cum să-ți compari rangul cu al celorlalți
Găsește-ți medalia în prima coloană. A doua arată cât de răspândită este, iar a treia indică proporția jucătorilor cu medalii mai mici. De exemplu, 16,6% dintre jucătorii din eșantion au rangul Legend, iar 63,0% au un rang inferior.
Acest tabel compară rangurile întregi, nu stelele individuale. Valoarea de 63,0% îi include pe jucătorii cu medalii sub Legend, dar nu și pe cei cu stele mai mici din Legend. Pentru a compara treptele din cadrul unei medalii, consultă distribuția pe stele.
Ce rang are jucătorul mediu din Dota 2
Conform distribuției OpenDota, reperul pentru jucătorul mediu este Archon 2. 47,4% dintre jucători se află sub Archon 2, iar 51,4% sunt la Archon 2 sau mai jos: mijlocul eșantionului se situează la această treaptă. Cea mai răspândită medalie este tot Archon, dar frecvența unui rang și mediana răspund la întrebări diferite.
Cele mai răspândite medalii
Cele mai întâlnite ranguri sunt Archon — 19,7% dintre jucători — și Crusader — 19,1%. Valorile includ toate cele cinci stele ale fiecărei medalii.
Ce ranguri intră în primele 10% și 20%
Divine și Immortal reprezintă împreună primii 10% dintre jucătorii din eșantion. Ancient și toate rangurile de deasupra lui însumează primii 20,4%.
- Medalie
- Numele rangului, de exemplu Crusader sau Legend. Toate medaliile, cu excepția lui Immortal, sunt împărțite în cinci stele.
- Mediană
- Mijlocul distribuției: treapta la care se află mijlocul jucătorilor din eșantion. În acest caz, Archon 2.
- Eșantionul OpenDota
- Conturile al căror rang este cunoscut de serviciu, iar meciurile și profilul le pot fi consultate. Nu reprezintă toți jucătorii de Dota 2.
Cum sunt distribuiți jucătorii pe stele
Jucătorii nu sunt distribuiți uniform între cele cinci stele. Până la rangul Archon, în stelele superioare ale rangului se află mai mulți jucători decât în cele inferioare. De la Archon în sus, situația se inversează: proporția scade până la steaua a cincea.
| Rang | 1 stea | 2 stele | 3 stele | 4 stele | 5 stele |
|---|---|---|---|---|---|
| Herald | 0,11% | 1,80% | 1,91% | 2,27% | 2,52% |
| Guardian | 2,79% | 2,98% | 3,16% | 3,30% | 3,42% |
| Crusader | 3,65% | 3,76% | 3,83% | 3,91% | 3,91% |
| Archon | 4,10% | 4,02% | 3,97% | 3,86% | 3,74% |
| Legend | 3,84% | 3,57% | 3,31% | 3,07% | 2,81% |
| Ancient | 2,76% | 2,38% | 2,05% | 1,75% | 1,51% |
| Divine | 1,68% | 1,39% | 1,12% | 0,92% | 0,88% |
Fiecare celulă indică proporția din totalul jucătorilor cu rang cunoscut, nu doar din rândul celor care au medalia respectivă. Sursa: OpenDota, 2 octombrie 2026. Tabelul cu stele nu include Immortal: acest rang nu are stele, iar proporția sa în distribuția detaliată este de 3,97%.
În cazul rangurilor Herald și Guardian, proporția crește de la prima stea la a cincea. Crește și pentru Crusader, dar valorile afișate pentru stelele a patra și a cincea sunt identice — 3,91%. Pentru Archon, Legend, Ancient și Divine, proporția scade treptat.
Rangul și alegerea eroilor
Meta diferă de la un rang la altul. Prin urmare, recomandările privind alegerea eroilor pentru un grup de ranguri nu se aplică automat altuia. Găsești tabele cu eroi pentru diferite grupuri de ranguri — rata de victorii și popularitatea din ultima săptămână — în ghidurile „Cei mai puternici eroi din Dota 2” și „Eroi pentru începătorii din Dota 2”. Setează tabelul la rangul tău.
Întrebări frecvente
Care sunt rangurile din Dota 2, în ordine?
În ordine crescătoare: Herald, Guardian, Crusader, Archon, Legend, Ancient, Divine, Immortal. Rangurile de la Herald la Divine au câte cinci stele, iar Immortal nu are stele.
De cât MMR ai nevoie pentru fiecare rank în Dota 2?
Valve nu publică pragurile. Potrivit ghidurilor comunității, Herald ajunge până la 769 MMR, Guardian începe de la 770, Crusader de la 1.540, Archon de la 2.310, Legend de la 3.080, Ancient de la 3.850, Divine de la 4.620, iar Immortal de la aproximativ 5.620. O stea valorează aproximativ 154 MMR, iar la Divine, 200.
Care este cel mai răspândit rang din Dota 2?
Cel mai răspândit rang este Archon: îl au 19,7% dintre jucătorii din eșantion. Urmează Crusader, cu o proporție de 19,1%; ambele valori includ toate cele cinci stele ale medaliei respective.
Ce procent dintre jucători are rangul Immortal?
În distribuția generală, proporția jucătorilor cu rangul Immortal este de 4,0%. Distribuția detaliată, cu două zecimale, indică 3,97%; este vorba despre conturile al căror rang este cunoscut de OpenDota.
Ce rang are jucătorul mediu din Dota 2?
Conform distribuției OpenDota, jucătorul mediu are rangul Archon 2: 47,4% dintre jucători sunt sub această treaptă, iar 51,4% sunt la Archon 2 sau mai jos.
















