Czym jest The International i o co walczą drużyny
The International, w skrócie TI, to najważniejszy turniej Dota 2 organizowany przez Valve. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku w Kolonii. Zwycięska drużyna otrzymuje Aegis of Champions i część puli nagród — cała pula nie trafia do mistrzów, lecz jest dzielona między uczestników.

W historii turnieju jest przerwa: w 2020 roku The International się nie odbył. Kolejna edycja miała miejsce w październiku 2021 roku w Bukareszcie. Dlatego po 2019 roku na liście zwycięzców od razu pojawia się 2021 — w 2020 roku nie wyłoniono mistrza.
Wszyscy zwycięzcy The International w poszczególnych latach
Tabela zawiera miasto gospodarza, łączną pulę nagród, mistrza i drużynę z drugiego miejsca. Kwota w kolumnie z pulą dotyczy całego turnieju, a nie wypłaty dla zwycięzcy. Źródłem informacji o poszczególnych edycjach jest Liquipedia; dane wykorzystano z podaniem źródła na licencji CC-BY-SA.

| Rok | Miasto | Pula nagród | Zwycięzca | Drugie miejsce |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | Kolonia | $1 600 000 | Natus Vincere | EHOME |
| 2012 | Seattle | $1 600 000 | Invictus Gaming | Natus Vincere |
| 2013 | Seattle | $2 874 380 | Alliance | Natus Vincere |
| 2014 | Seattle | $10 923 977 | Newbee | Vici Gaming |
| 2015 | Seattle | $18 429 613 | Evil Geniuses | CDEC Gaming |
| 2016 | Seattle | $20 770 460 | Wings Gaming | Digital Chaos |
| 2017 | Seattle | $24 787 916 | Team Liquid | Newbee |
| 2018 | Vancouver | $25 532 177 | OG | PSG.LGD |
| 2019 | Szanghaj | $34 330 068 | OG | Team Liquid |
| 2021 | Bukareszt | $40 018 195 | Team Spirit | PSG.LGD |
| 2022 | Singapur | $18 930 775 | Tundra Esports | Team Secret |
| 2023 | Seattle | $3 380 455 | Team Spirit | Gaimin Gladiators |
| 2024 | Kopenhaga | $2 776 566 | Team Liquid | Gaimin Gladiators |
| 2025 | Hamburg | $2 881 791 | Team Falcons | Xtreme Gaming |
| 2026 | Szanghaj | $3 906 263 | Team Spirit | TEAM VISION |
Która drużyna ma najwięcej tytułów
Po zwycięstwie w 2026 roku Team Spirit została jedyną drużyną z trzema tytułami The International. Wygrała turnieje z 2021, 2023 i 2026 roku. Mowa tu o zwycięstwach drużyny — skład mistrzów TI 2026 podajemy osobno poniżej.
- Team Spirit — trzy zwycięstwa: w 2021, 2023 i 2026 roku.
- OG — dwa zwycięstwa: w 2018 i 2019 roku, rok po roku.
- Team Liquid — dwa zwycięstwa: w 2017 i 2024 roku.
Natus Vincere wygrała pierwszy The International i trzy razy z rzędu awansowała do finału — w latach 2011–2013. Trzy występy w finale nie oznaczają jednak trzech tytułów: w 2012 roku wygrała Invictus Gaming, a w 2013 — Alliance.
Która edycja ustanowiła rekord puli nagród
Największą pulę nagród w historii The International miał turniej z 2021 roku — $40 018 195. Zawody odbyły się w Bukareszcie i zakończyły zwycięstwem Team Spirit nad PSG.LGD w finale. Żadna z późniejszych edycji ujętych w tabeli nie miała większej puli.
Dlaczego nagrody były niższe i jak w 2026 roku zebrano pulę
Z tabeli wynika, że po rekordowym TI 2021 łączne nagrody były niższe. Nie oznacza to jednak, że pula malała każdego roku: w 2025 i 2026 roku była wyższa niż w 2024. Historię wysokości puli i sposób jej tworzenia w danym roku warto rozpatrywać osobno.
W 2026 roku pula składała się z podstawowej kwoty $1 600 000 od Valve i części przychodów ze sprzedaży zestawów kibica (Supporters Club). Na nagrody przeznaczano 30% tych przychodów. Ostateczna pula wyniosła $3 906 263; sposób jej utworzenia opisano na stronie TI 2026 w Liquipedia.
W 2026 roku nie było Battle Passa ani Compendium. Zamiast nich gracze mogli zdobywać zestaw nagród podczas turnieju.
Nie należy mylić udziału w sprzedaży z udziałem w puli nagród. Do puli TI 2026 trafiało 30% przychodów ze sprzedaży Supporters Club, a mistrzom przypadało 42,5% już zgromadzonej puli.
The International 2026: wyniki, format i podział nagród
TI 2026 odbyło się w Szanghaju w dniach 13–23 sierpnia. W turnieju Valve wzięło udział 16 drużyn, a mecze rozgrywano na patchu 7.41e. Mistrzem została Team Spirit, a drugie miejsce zajęła TEAM VISION.
- Data
- 13–23 sierpnia 2026 roku
- Miejsce
- Szanghaj, Chiny
- Organizator
- Valve
- Drużyny
- 16
- Patch
- 7.41e
- Zwycięzca
- Team Spirit
Jak przebiegały faza grupowa i play-offy
Faza grupowa trwała od 13 do 16 sierpnia i rozgrywana była systemem szwajcarskim. Wszystkie 16 drużyn grało serie do dwóch zwycięstw. Wyniki fazy grupowej decydowały o dalszej ścieżce: bezpośrednim awansie do play-offów, udziale w rundzie eliminacyjnej albo odpadnięciu z turnieju.
- Trzy najlepsze drużyny fazy grupowej awansowały do play-offów.
- Drużyny z miejsc od 4. do 13. grały w rundzie eliminacyjnej.
- Pozostałe drużyny odpadały z turnieju.
Play-offy rozgrywano systemem double elimination, z górną i dolną drabinką. Wielki finał toczył się do trzech zwycięstw, a pozostałe mecze — do dwóch. Oznaczenie Bo3 dotyczyło więc standardowych serii turnieju, a Bo5 — serii o mistrzostwo.
1w Team0
Team Spirit2
PARIVISION2
BetBoom Team1
Team Spirit1
PARIVISION2
Team Liquid0
Team Yandex2
Nigma Galaxy2
Team Falcons1
Team Yandex2
Nigma Galaxy1
PARIVISION2
Team Yandex1
PARIVISION2
Team Spirit3
1w Team1
BetBoom Team2
Nigma Galaxy1
BetBoom Team2
Team Liquid2
Team Falcons1
Team Spirit2
Team Liquid0
BetBoom Team0
Team Spirit2
Team Yandex0
Team Spirit2- Bo3
- Seria do dwóch zwycięstw jednej drużyny.
- Bo5
- Seria do trzech zwycięstw jednej drużyny.
- Double elimination
- Format play-offów z górną i dolną drabinką.
Kto wygrał TI 2026 i kto grał w finale
Team Spirit wygrała The International po raz trzeci, a TEAM VISION zakończyła turniej na drugim miejscu. Pozycje od pierwszej do piątej w Team Spirit zajmowali Yatoro, Larl, Collapse, not me i rue. Poniżej znajdziesz składy obu finalistów.

Team SpiritZwycięzca. Gracze są wymienieni według pozycji od pierwszej do piątej. Drużyna awansowała przez europejskie kwalifikacje.Yatoro
Larl
Collapse
not me
rue
TEAM VISIONDrugie miejsce. Drużyna awansowała przez europejskie kwalifikacje.Satanic
No[o]ne-
Noticed
9Class
Dukalis
Jaka część puli przypadała za każde miejsce
Mistrzowi TI 2026 przypadało 42,5% całej puli, a finaliście — 13%. W przypadku miejsc ex aequo podany w tabeli udział dotyczy każdej drużyny. Na przykład zapis przy miejscach 5–6 oznacza po 5% dla każdego uczestnika, a nie jedną wypłatę dla obu drużyn.
Na The International 2026 BetBoom Team występowała jako BoomBoys i zajęła 4. miejsce.
| Miejsce | Udział drużyny w całej puli |
|---|---|
| 1 | 42,5% |
| 2 | 13% |
| 3 | 9% |
| 4 | 6% |
| 5–6 | 5% |
| 7–8 | 4% |
| 9–13 | 1,8% |
| 14–15 | 1% |
| 16 | 0,5% |
- 1

Team Spirit$1 660 200 - 2
TEAM VISION$507 800 - 3

Team Yandex$351 600 - 4
BoomBoys$234 400 - 5–6

Nigma Galaxy
Team Liquid$195 300 - 7–8
Iron Wing
Team Falcons$156 300 - 9–13
Vici Gaming
Aurora Gaming
Team Resilience
GamerLegion
LGD Gaming$70 300 - 14–15
Xtreme Gaming
OG$39 100 - 16
HULIGANI$19 500
Jak dostać się na The International: zaproszenia i kwalifikacje
Na przykładzie TI 2026 widać, że drużyny miały dwie drogi awansu: zaproszenie od Valve albo regionalne kwalifikacje. Zaproszenia otrzymało siedmiu uczestników, a pozostałe dziewięć miejsc przyznano w kwalifikacjach. Te liczby dotyczą wyłącznie edycji z 2026 roku — nie są stałą zasadą dla wszystkich turniejów TI.
Które drużyny otrzymały zaproszenia od Valve
Valve ogłosiło zaproszenia 25 maja 2026 roku. Otrzymały je Aurora Gaming, BoomBoys (BetBoom Team), Team Falcons, Team Liquid, Tundra Esports, Xtreme Gaming i Team Yandex. Po ogłoszeniu Tundra Esports opuściła scenę Dota 2 (1 czerwca 2026 roku), a jej skład przeszedł do 1win Team. Na turnieju występował pod nazwą Iron Wing, co warto uwzględnić przy porównywaniu listy zaproszonych drużyn z listą uczestników.
Ile miejsc przyznano poszczególnym regionom
Kwalifikacje rozdzieliły pozostałe dziewięć miejsc między pięć regionów. Najwięcej miejsc przypadło Europie — cztery. Tą drogą awansowali obaj późniejsi finaliści: Team Spirit i TEAM VISION.
| Region | Miejsca | Drużyny, które awansowały |
|---|---|---|
| Europa | 4 | Team Spirit, TEAM VISION, Nigma Galaxy, HULIGANI |
| Chiny | 2 | Team Resilience, Vici Gaming |
| Azja Południowo-Wschodnia | 1 | OG |
| Ameryka Północna | 1 | GamerLegion |
| Ameryka Południowa | 1 | LGD Gaming |
Team Spirit zakwalifikowała się na TI 2026 przez kwalifikacje, a nie dzięki zaproszeniu. Droga na turniej i końcowe miejsce to dwie różne kwestie: drużyna z regionalnych kwalifikacji została mistrzem. Listę zaproszonych drużyn i wyniki kwalifikacji znajdziesz na stronie turnieju w Liquipedia.
Gdzie śledzić turnieje po TI
The International kończy sezon Dota 2, a kolejny rok turniejowy rozpoczyna się jesienią. Kalendarz turniejów najwyższej rangi i podsumowanie poprzedniego sezonu znajdziesz w poradniku „Turnieje Dota 2”.
Często zadawane pytania
Kto wygrał The International 2026?
The International 2026 wygrała Team Spirit. Drugie miejsce zajęła TEAM VISION. Dla Team Spirit to trzeci tytuł — wcześniej drużyna triumfowała w 2021 i 2023 roku.
Która drużyna najczęściej wygrywała The International?
Najwięcej tytułów ma Team Spirit — trzy: z 2021, 2023 i 2026 roku. To jedyna drużyna, która wygrała turniej trzy razy. OG i Team Liquid mają po dwa tytuły.
Jaka była największa pula nagród w historii The International?
Rekordową pulę nagród miał The International 2021 — $40 018 195. Turniej odbył się w Bukareszcie, a zwyciężyła w nim Team Spirit. Ta kwota obejmuje całą pulę, a nie tylko nagrodę dla mistrzów.
Jak drużyny kwalifikują się na The International?
Na TI 2026 drużyny mogły dostać się dzięki zaproszeniu od Valve lub przez regionalne kwalifikacje. Zaproszenia otrzymało siedmiu uczestników, a kolejnych dziewięciu wywalczyło awans w Europie, Chinach, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Team Spirit, późniejszy zwycięzca turnieju, przeszła przez europejskie kwalifikacje.
















